DKD’nin Pikniğine Katıldık

Divriği Kültür Derneğinin Düzenlemiş Pikniğine Katıldık

DKD 21 Mayıs tarihinde Çatalca’nın Kabakçı Köyü piknik alanında “33. Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği” adı altında bir piknik gerçekleştirdi.
Yağan yağmur nedeniyle piknik programı ancak saat 13.00’de başladı.
Açılış konuşmasıyla kitle selamlandıktan sonra bir selam da açlık grevini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya gönderildi. Nazım Hikmet’ten okunan şiirlerin ardından Eğitim Sen adına bir konuşma yapan Elif Çuhadar konuşmasında iktidarın Kıdem tazminatının gaspına yönelik çabalarından, KHK ile binlerce eğitim emekçisinin Eğitim Sen üyesinin ihraç edilerek işsiz bırakıldığını ifade ederek bu saldırılara karşı mücadele etmek gerektiğinin altını çizdi.

DKD Genel Başkanı Cafer Yıldız’da bir konuşma yaptı. Yıldız konuşmasında İktidarın ve Erdoğan’ın saldırına değinirken gerici iktidarların laik cumhuriyetin kazanımlarını birer birer ortadan kaldırdığını, gazetecileri yazarları tutukladığını, yeraltı yerüstü zenginliklerinin peşkeş çekildiğini bunlardan ancak bütün kimliklerin eşit bir biçimde bir arada yaşayabileceği bağımsız bir Türkiye ile kurtulabilineceğini ifade etti. Sonra DKD’nin önümüzdeki süreçte önüne önemli işler koyacağını özellikle çocukların eğitimine özel önem vereceklerini ifade etti.
CHP İstanbul milletvekili Ali Şeker’de kürsüden bir konuşma yaptı Şeker konuşmasına ” Artık bizim ortak bir cumhurbaşkanımız yok, çünkü Erdoğan yeniden AKP’nin başına geçti “diye başladı “Hayır diyenlerin mücadelesi daha bitmedi. OHAL sürecinde işten atılanlar içinde 37 insan intihar etti bunlar hiç gündeme gelmedi oysa açlık grevini sürdüren iki insan cesaretle esaretin üzerine yürüyor bizde öyle yapalım” dedi.
Piknikte Dev Tekstil Sen, Evrensel Basım Yayın, Hasan Ferit Gedik Uyuşturucuyla Savaş ve Kurtuluş Merkezi ve Pir sultan Abdal Kültür Derneği ve Köz olarak bizde stant açtık.

Piknikte başta Kardeş Türküler olmak üzere, Grup Entu, Cem Bağca-Özge Çam DKD Halk Oyunları Ekibi türküleri, halayları ve oyunlarıyla sahne aldılar.

İstanbul’dan Komünistler.