Bakırköy’de Açlık Grevlerine Destek

Bakırköy’de Açlık Grevlerine Destek, KHK Zulmüne Karşı Eylemler

15 Temmuz’da tüm acizliği ortaya çıkan Saray iktidarı, ülkeyi KHK’larla yönetmeye yönelmiş ve 28 Şubat’ta yaşadıklarını iddia ettiği zulmün yüzlerce katını Türkiye halklarına çektirmeye ant içmiştir. KHK ile haksız hukuksuz biçimde ihraç edilen Eğitim-Sen’li sınırlı sayıdaki emekçi Ankara Yüksel Caddesi’ndeki eylemlerini “İşimi geri istiyorum” talebiyle oturma eylemi başlatmış, bu emekçilerden ikisi olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça eylemlerini daha sonra süresiz açlık grevine çevirmişlerdir.

Açlık grevi eylemleri ilerledikçe toplumsal muhalefet kesimlerinden ses çıkarmaya başlamışlardır. 66. günden itibaren “Yaşayacağız ve Yaşatacağız” şiarıyla İstanbul’da bir takım ilçede Eğitim Sen’li KESK üyeleri açlık grevleri için basın açıklaması ve oturma eylemleri organize etmeye başlamışlardır. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri siyasi parti ve örgütler, derneklerin katılımı ve müzisyenlerin desteğiyle katılım sağlanmaktadır. KöZ’ün arkasında duran komünistlerin özveri ile yer aldığı Bahçelievler Emek ve Demokrasi Platformu da 3 defa bu eylemlere katılım sağladı.
20 Mayıs Cumartesi günü Bakırköy PTT önünde saat 15.30’da buluşup “ OHAL kalkacak Zafer Emekçilerin Olacak” ozaliti ile eylem bölgesine yürüdük. 24 ve 27 Mayıs günlerinde oturma eylemine katılarak bu direnişi büyütmeye çalıştık. AKP’nin OHAL-KHK ile yönettiği günümüz Türkiye’sinde bu gerici siyasi çizgiye karşı eylemleri büyütmek ve sokağa taşırmak, HAYIR’ı yükseltip OHAL’i sokakta püskürtmek için elimizden geldiğince gayret edeceğiz.
Özgürlük Savaşan İşçilerle Gelecek
Erdoğan Gidecek Başka Yolu Yok!
Yenibosna’dan Komünistler