HDP Ataşehir’de Referandum…

HDP Ataşehir’de Referandum Değerlendirmesi

Referandumun ardından HDP Ataşehir İlçe Örgütü, HDP MYK’dan da temsilcilerin katıldığı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. İlçe binasında yapılan yaklaşık 50 kişinin bulunduğu bu değerlendirme toplantısına davet üzerine KöZ olarak biz de katıldık.
HDP adına referanduma ilişkin genel bir değerlendirme yapan arkadaş; bu referandumun galip tarafının bizler olduğunu, AKP’nin her türlü saldırı ve hilelerine karşın Hayır cephesinin kazandığını vurguladı. Kürdistan’da ise her türlü hile ve silahların gölgesinde gerçekleştirilen referandum sürecine rağmen Kürtlerin Hayır’ı savunduklarını, teslim olmadıklarını ifade etti. HDP adına yapılan değerlendirmenin ardından toplantıya katılanlar söz almaya ve kendi fikirlerini ifade etmeye başladı. Biz de bu kısımda söz alarak referanduma ilişkin kendi değerlendirmelerimizi aktarmaya çalıştık. Her ne kadar bu referandumda %51 evet çıksa da AKP ve Erdoğan’ın kazanamadığını vurguladık. Var olan rejim krizi içinde cebelleşen Erdoğan’ın dertlerine derman olmayan bir referandum gerçekleştiğini söyledik. Bir diğer yandan ise Hayır cephesinin de kazanamadığını; referandum öncesinde ortak hayır çalışmalarıyla örülen ve kitlesel mitinglerle taçlandırılan bir referandum çalışması yapılamadığı için de ezilenler açısından zaten kazanımla sonuçlanamayacak bir referandum süreci geçirildiğini ifade ettik. Bu konuda da asıl sorumluluğun HDP başta olmak üzere Türkiye solunda olduğunu, böylesi bir çalışmanın motor gücü HDP olabilecekken bundan geri durduğunu vurguladık. Referandum sürecinin böyle örülmemesinin de saldırılara daha da fazla kapı araladığını belirttik. Önümüzdeki sürece de bu dersler ışığında hazırlanıp, gerçekleşecek olan 1 Mayıs Mitingi ’ne en geniş kesimleri katmanın kaygılarıyla hareket etmek gerektiği şeklinde görüşlerimizi paylaştık.
Bizim konuşmamızın ardından görüşlerimize katılanlar olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. Yapılan değerlendirmelerin ardından toplantı bitirildi.
Hayır’ı Sokakta Büyütelim!
1 Mayıs Mahallesi’nden Komünistler