Erdal Eroğlu Anmasına Katıldık

23 yıl önce Dersim’de şehit olan TDKP üyesi Erdal Eroğlu Tuzla Aydınlı’da ki mezarı başında anıldı. 23 yıldır ailesi tarafından mezarı başında anılıyor. Yaklaşık 8 yıldır geniş katılımla yapılıyor anmalar. Bu yıl yapılan anmaya ailesi ve ESP, EMEP, HDP, KÖZ, Limter-İş Sendikası, Demokratik Alevi Derneği ve Mayısta Yaşam Kooperatifi katıldı. Yaklaşık 40 kişi katıldı. Köz’ün arkasında duranlar olarak anmaya bir gün öncesinden etrafımızda kim varsa çağırarak 12 kişi katıldık.

Anmanın açılış konuşmasını kardeşi saygı duruşuna çağrı yaparak başladı. “Bu zorlu sürece rağmen bizleri yine yalnız bırakmayan dostlarımıza Eroğlu ailesi olarak sonsuz teşekkür ediyoruz. Buradan gördüğümüz süreç neyi getirirse getirsin devrim dayanışmanın bu ruhu büyüttüğünü görüyoruz. Erdal’ın şehit düşmesinin 23 yılındayız. Bakıldığında sayımızın her geçen yıl daha da artıyor. Belli dönemler oldu buraya az kişi de katıldı ama her yıl yapıldı anma. Bugün katılım arttı kurumlar sahiplendi. Bizler de ailesi olarak bunu gördüğümüzde daha güçlü daha onurlu hissediyoruz.  Dayanışmanın da büyüyeceğini görüyoruz. Erdal’ın annesi yurt dışında ilk defa burada değil ve sizlere selamlarını var.”

HDP Tuzla adına Ekrem Servi, “Bende Eroğlu’nu yakından tanıyanlardan biriyim. Erdal gerçekten devrime inanan bu uğurda sosyalizm kurulması için bu ülkede işçi emekçilerinin kurtuluşu yolundan geçtiğine inanan ve bu uğurda mücadelesinde azimliydi. Erdal’ın bütün benliğinde azmini ve mücadelesini görmek mümkündü. Mücadelesini fakatsız amasız savunuyordu.”

Limter İş adına Hakkı Demiral ise “Erdal yoldaş aramızda olsaydı bize bugünkü süreçte eminim ki bize bugün nasıl mücadele etmemiz gerektiğini anlatırdı. Gelişen faşizmin yükseldiği bir dönemde referandum sürecinden geçiyoruz. Tüm halkın işçi sınıfın, Kürtlerin, Alevilerin ve tüm ezilenleri bir araya getirir ve Hayır cephesini örer ve diktatörlüğe karşı ayağa kalkışı örgütlerdi. Bizde bugün bunu başarırsak yoldaşlarımızın mücadelesini daha yükselteceğiz. Bizde onun bayrağını taşıyacağız.” Diye konuştu.

Emek Partisi adına Ali Doğan “Erdal yoldaşın ve onun mücadelesi önünde saygıyla eğiliyorum. 23 yıl önce toprağa düşen bir tohumdu Erdal, o günün koşulları bugünden çok daha ağırdı. Bu dönem de hava kurşun gibi ağır gün geçmiyor ki faşizm bizim karşımıza, bizim seçilmişlerimize, bizim mücadelemize gem vurmasın. Erdal yoldaş ve onun dava arkadaşları hiçbir zaman geride durmadılar. Koşullar ne olursa olsun, nerede olursak olalım devrim ve sosyalizm mücadelesini örmek ve inşa etmek ve mutlak suretle nihai zafere ulaştırma sorumluluğunu bize yüklediler. Geçen 23 yılda Türkiye coğrafyasında çok şey değişti ama değişmeyen şey sermayenin azgın bir şekilde saldırıyor. Onun karşısında duran bizlerde her geçen gün mücadeleyi büyütmekle mükellefiz. Zorlu bir süreç duruyor bu süreçte faşizme karşı birleşik bir cepheyi örerek Hayır cephesini örerek Erdal’ın mücadele bayrağını yükseltelim diyorum.” diye konuştu.

Köz’ün arkasında duran komünistler olarak bizde söz aldık. “Tarihte sömürücü sınıflar ortaya çıktığından beri türlü kıyımlarla, türlü katliamlarla kendi asalak sömürücü mekanizmalarını devam ettirmeye çalıştılar. Ama biliyoruz ki tarihte onlara karşı özgürlük ve devrim mücadelesi verenler yok olmadı ve de olmayacaktır. Erdal Eroğlu tıpkı kendisiyle aynı gelenekten gelen TDKP militanı Erdal Eren gibi özgürlük mücadelesinde çok genç yaşta yaşamını yitirdi. Biz biliyoruz ki tarih boyunca sömürücü sınıflar ortadan kalkmadıkça onlara karşı mücadele edenlerde yok olmayacak ve ezilen uluslarla birlikte tüm ezilen yığınlar birlikte mücadele etmedikçe bu mücadele başarıya ulaşmayacaktır. Erdalları bugün anıyoruz, anmaya devam da edeceğiz. Onları anmanın asıl yolu bu mücadeleyi büyütmekten geçiyor ve asla düşürmeyeceğiz. AKP iktidarı kendisinin devamcısı olduğu Osmanlı iktidarı gibi oda katliamlarına devam etti. Cizre’de, Sur’da Nusaybin’de Silvan’da kendisinin yetmediği ölçüde başka güçlerle birlikte katliamlarına devam etti. Biz bunlara dur demenin yolunu biliyoruz. Birlikte mücadele etmekten geçiyor. Bu referandumda da elbette onlara Hayır diyeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz. Ama Erdal’ın mücadelesi özgürlük gerçekleşene kadar devam edecek. Hepimize kolay gelsin” diyen bir konuşma yaptık.

Anma şiir dinletisi ile son buldu.

Tuzladan Komünistler